FISCALE WINST - 15.02.2012

Ook met kleine horeca-investeringen geld verdienen

Als beginnend horecaondernemer investeert u waarschijnlijk niet ineens voor miljoenen euro’s. Ook met kleinere investeringen valt er echter geld te verdienen. Zeker als u het fiscaal goed inplant. Wat is daarbij voor u van belang?

Let op de ondergrens! Als u investeert in be­­drijfs­­middelen mag u deze kosten niet ineens van de winst aftrekken, maar moet u afschrijven. Dit moet in de meeste gevallen in vijf jaar. Dit is natuurlijk minder gunstig dan wanneer u de kosten ineens van de winst mag aftrekken.

Niet afschrijven als … Afschrijven hoeft niet als het goederen betreft die minder dan € 450,- kosten. Deze mag u ineens ten laste van de winst brengen, ook als ze meerdere jaren meegaan. Denk bijvoorbeeld aan een goedkopere pc of een tablet.

Ineens aftrekken = géén extra aftrek

Nadeel. Ineens afschrijven is leuk, maar u mist dan wel de investeringsaftrek (max. 28%) op kleinere investeringen. Deze aftrek geldt namelijk niet voor bedrijfsmiddelen van minder dan € 450,-. Ook geldt de eis dat uw totale investeringen in het jaar minstens € 2.300,- (2012) dienen te bedragen.

Ineens afschrijven of investeringsaftrek?

Hoe maakt u de keuze? U kunt uw bedrijfsmiddel dus óf ineens ten laste van de winst brengen óf u heeft recht op investeringsaftrek. De grens van € 450,- is daarbij beslissend. Goedkopere be­­drijfs­­middelen brengt u ineens ten laste van de winst, met als voordeel dat u meer liquide middelen heeft en een rentevoordeel behaalt.

Boven de € 450,-. Op duurdere bedrijfsmiddelen krijgt u investeringsaftrek, met als voordeel dat u maximaal 28% meer afschrijft. Wat voordeliger is, hangt onder andere af van de rente die u betaalt en van uw belastingtarief.

Voordeel starters. Starters hebben het voordeel dat ze hun investeringen versneld mogen afschrijven, desgewenst in één keer. Voor starters speelt dus het probleem niet dat ze bij een investering de kosten over vijf jaar moeten uitsmeren.

Wanneer bent u ‘starter’? U bent voor deze regeling starter in de jaren waarin u recht heeft op de zogenaamde ‘startersaftrek’ (maximaal drie jaar) en het hieraan voorafgaande jaar. Dit laatste is bedoeld om starters die in het eerste jaar niet voldoen aan de eis dat men minstens 1.225 uur in het bedrijf moet werken, toch willekeurig te laten afschrijven. Willekeurig afschrijven kan dan ook gedurende maximaal vier jaar.

Minder dan € 450,- en toch extra aftrek

Complex. Is uw investering goedkoper dan € 450,-, dan kunt u de investeringsaftrek toch krijgen als het bedrijfsmiddel tot een ‘complex’ behoort en dit complex duurder is dan € 450,-. Er is fiscaal gezien sprake van een complex als de investeringen met elkaar samenhangen en aan elkaar dienstbaar zijn, zoals dat heet. Denk aan terrasmeubilair dat u zelf samenstelt uit meubels, tafelkleedjes en parasols. De onderdelen kunnen los van elkaar minder dan € 450,- kosten, van be­­lang is slechts dat het totale terras deze grens over­­schrijdt. Het gaat ook dan om het totaalplaatje.

Wat vindt de rechter? Het begrip ‘complex’ gaat bijvoorbeeld niet zo ver dat hier een hele kantoorinrichting onder valt. Dan moet u apart bekijken wat ieder bureau en iedere losse bureaustoel kost, zo oordeelde de rechter in het verleden een keer. De rechter heeft echter ook wel eens beslist dat u als ondernemer zélf mag kiezen of u wilt afschrijven of niet.

Doet u meerdere kleine investeringen, elk minder dan € 450,-? Bekijk dan of die aanschaffingen met elkaar samenhangen (tot een complex behoren). Dan mag u ze namelijk bij elkaar tellen en heeft u recht op investeringsaftrek én mag u erop afschrijven (wat dan ook weer een fiscale aftrekpost is).

Contactgegevens

Indicator BV | Schootense Dreef 31 | Postbus 794 | 5700 AT Helmond

Tel.: 0492 - 59 31 31 | Fax: 040 - 711 17 00

klantenservice@indicator.nl | www.indicator.nl

 

KvK-nummer: 17085336 | Btw-nummer: NL-803026468B01