Het parkeerterrein van uw winkel
Voor uw bedrijf huurt u een parkeerterrein. Zo bent u goed bereikbaar voor uw klanten! Het is voor u belangrijk dat de verhuurder de huur van het parkeerterrein niet zomaar kan opzeggen. Hoe is dit geregeld?
Middenstandsbedrijfsruimte. Als huurder van middenstandsbedrijfsruimte wordt u goed beschermd door de wet. Denk bij middenstandsbedrijfsruimte aan winkels, horeca maar ook aan een ambachtsbedrijf. Zolang er maar een ruimte is waar publiek ontvangen kan worden.
In principe huurt u voor twee keer vijf jaar en ook dán kan de verhuurder de huurovereenkomst niet zomaar opzeggen. Hij zal naar de rechter moeten en u heeft dan vaak recht op verhuis- en inrichtingskosten. Maar, als u alleen grond huurt, wordt u eigenlijk niet beschermd door de wet.
Grond hoort erbij
Eén geheel. Gelukkig hoort de grond er soms bij. In de wet is bepaald dat de grond en de onroerende ‘aanhorigheden’ (zoals opslagruimte) tot de middenstandsbedrijfsruimte worden gerekend. Als u het winkelpand en het parkeerterrein in één huurovereenkomst van dezelfde verhuurder huurt, dan zal al snel duidelijk zijn dat het parkeerterrein bij het winkelpand ‘hoort’ en geniet u dezelfde bescherming.
Let op. We hebben het in dit artikel over een parkeerterrein of een oppslagruimte, maar het kan ook gaan over bijv. een terras bij een café.
Tip. Sluit één huurovereenkomst als u van dezelfde verhuurder grond of opslagruimte bij uw winkel of café huurt. Zo is duidelijk dat de combinatie voor u belangrijk is.
De grond is van een ander
Soms zult u het winkelpand en het parkeerterrein niet van dezelfde eigenaar huren. Hoe zit het dan met huurbescherming voor de grond?
Onze hoogste rechter heeft hierover gezegd dat uit de huurovereenkomst van de grond moet blijken dat deze bestemd is om te worden gebruikt in combinatie met de middenstandsbedrijfsruimte (de zogenaamde ‘connexiteitsregel’). Uit de rechtspraak blijkt dat er sprake was van zo’n combinatie (een parkeerterrein en een tuincentrum), ook al waren er twee verschillende huurbazen!
Tip. Neem altijd in de huurovereenkomst op dat de grond of de opslagruimte wordt gehuurd ten behoeve van de winkel of het café als u van iemand anders gaat huren. Zo legt u de combinatie.
Let op. Huurt u grond of opslagruimte van iemand anders zonder dat dit is opgenomen? Ook dan heeft u een goed verhaal als u aannemelijk kunt maken dat de verhuurder van de grond of de opslagruimte wist dat u die grond alleen maar zou gaan gebruiken in combinatie met uw winkel, café of ambachtsbedrijf!
Parkeerterrein bij eigen pand
Het kan natuurlijk ook zijn dat het winkelpand van u is en dat u alleen een parkeerplaats/opslagruimte huurt. Kan er dan ook connexiteit zijn?
In de rechtspraak zijn de meningen hierover verdeeld. Neem daarom het zeker voor het onzekere.
Tip. Als het winkelpand uw eigendom is en u huurt daarvoor grond of opslagruimte, neem dan duidelijk op dat u dit huurt ten behoeve van uw winkelpand of café en dat dit essentieel is voor uw bedrijfsvoering. Probeer op te nemen dat de regels van middenstandsbedrijfsruimte van toepassing zijn. Het is echter maar de vraag of de verhuurder daaraan mee wil werken. Niet geschoten is echter altijd mis ...