PRIVACY - 11.12.2018

Een (potentiële) klant sms’en, appen of e-mailen

U wilt een (potentiële) klant sms’en, appen of e-mailen en hem wijzen op uw nieuwe producten en/of aanbiedingen. Wat mag dan wel en waarmee moet u oppassen?

Als u mensen of bedrijven wilt sms’en, appen of e-mailen en zo een commercieel aanbod wilt doen, doet u aan digitale direct marketing. Daar is vaak van alles over te doen en er is veel in de wet over vastgelegd (Telecommunicatiewet en de AVG).

Bij bestaande klanten mag dit

Bestaande klanten. Bestaande klanten mag u gewoon benaderen met aanbiedingen van soortgelijke producten als die de klant al eerder gekocht of afgenomen heeft. Let op. Officieel moet u dit kunnen aantonen met een koopovereenkomst of een online bestelling/betaling.

En potentiële klanten? Stel, u heeft in het verleden offertes uitgebracht, de mensen zijn bij u in de showroom geweest, ze hebben een brochure bij u besteld of ze hebben zich ooit ingeschreven voor uw nieuwsbrief. U heeft dan persoonsgegevens verzameld van potentiële klanten en die mag u niet met direct marketing benaderen. Tip. Vraag potentiële klanten dus altijd meteen of u ze in de toekomst wél op de hoogte mag houden.

Vraag potentiële klanten toestemming

Toestemming. Direct marketing is toegestaan als de potentiële klant daarvoor toestemming heeft gegeven. De gegeven toestemming moet op grond van de AVG aan vier eisen voldoen. Voldoet de toestemming niet aan deze vier eisen of is er geen toestemming verleend, dan is direct marketing niet toegestaan.

  • Vrijelijk. De toestemming moet vrijelijk gegeven worden en moet ook geweigerd kunnen worden of, nadat deze gegeven is, weer ingetrokken kunnen worden. Intrekking moet net zo makkelijk kunnen als het verlenen van de toestemming.
  • Informatieplicht. Voordat iemand toestemming geeft, moet men precies weten waarvoor toestemming gegeven wordt. Het moet duidelijk zijn dat de gegevens gebruikt worden voor direct marketing.
  • Specifiek. De toestemming moet ook specifiek zijn. Duidelijk moet zijn dat de gegevens gebruikt gaan worden voor een bepaalde vorm van direct marketing.
  • Ondubbelzinnig. Het gebruik van een opt-out is niet meer voldoende: de betrokken persoon moet een actieve handeling verrichten om toestemming te geven. Bijvoorbeeld door zelf een vinkje aan te klikken (opt-in). Tip. Hanteer eventueel een dubbele opt-in door de klant zijn toestemming via een e-mail te laten bevestigen.

U bent er nog niet: het recht van verzet. Bij alle vormen van direct marketing moet u volgens de Telecommunicatiewet de ontvanger van de aanbiedingen wijzen op het recht van verzet. Als een persoon gebruikmaakt van zijn recht van verzet, mag u deze persoon niet langer benaderen voor direct marketing.

En dit mag ook gewoon

Direct marketing is gewoon toegestaan naar bedrijven buiten de EER en naar specifieke e-mailadressen zoals aanbieding@ en acquisitie@. Tip. Dat geldt ook voor papieren mailings naar algemene afdelingen en postadressen (‘t.a.v. de directie/HRM/bewoners van dit huis’/… ). Wilt u één ondernemer bellen, e-mailen, sms’en of appen met een businessvoorstel dan mag dat ook gewoon. Dat is geen vorm van direct marketing.

Digitale direct marketing mag naar bestaande klanten en naar potentiële klanten als ze daar toestemming voor gegeven hebben (particulieren en bedrijven). Een ondernemer benaderen met een businessvoorstel, mag uiteraard ook gewoon.

Contactgegevens

Indicator BV | Schootense Dreef 31 | Postbus 794 | 5700 AT Helmond

Tel.: 0492 - 59 31 31 | Fax: 040 - 711 17 00

klantenservice@indicator.nl | www.indicator.nl

 

KvK-nummer: 17085336 | Btw-nummer: NL-803026468B01