Zo omzeilt u de aftrekbeperking van gemengde kosten
Verlies aan aftrek beperken. Voor gemengde kosten geldt dat vanwege een verondersteld privévoordeel een vast bedrag van de kosten niet aftrekbaar is. Toch kunt u dit verlies aan aftrek beperken, mits u het slim aanpakt.
Bereken uw optimum
Omslagpunt. Het vaste niet-aftrekbare bedrag bedraagt voor 2021 € 4.700, tenzij 0,4% van de loonsom van uw BV meer is. Dan geldt 0,4% van de loonsom als niet-aftrekbaar vast bedrag. U kunt er echter ook voor kiezen om 26,5% van de gemengde kosten niet in aftrek te brengen. Het is dus van belang dat u het optimum kiest, want zo minimaliseert u de aftrekbeperking.
Voorbeeld.Uw BV heeft een loonsom van € 1.500.000. Uitgaande van 0,4%, is het vaste niet-aftrekbare bedrag € 6.000. Dit is meer dan € 4.700, dus geldt € 6.000 als vast niet-aftrekbaar bedrag. Het omslagpunt voor uw BV ligt dan op € 22.641 (€ 6.000 / 0,265 = € 22.641). Heeft uw BV in 2021 dus meer aan gemengde kosten dan € 22.641, kies dan voor het vaste niet-aftrekbare bedrag van € 6.000. Bij minder gemengde kosten trekt u hiervan 26,5% niet af.
Download de rekentool Gemengde kosten van https://www.tipsenadvies.nl , Download Zone, jaargang 26, nr. 6.
Doorfactureren
Niet in Nederland belastingplichtig. Bij afnemers die niet te maken hebben met een aftrekbeperking van de kosten, kunt u gemengde kosten voor u 100% aftrekbaar maken door deze door te berekenen. Denk bijv. aan afnemers in het buitenland en aan afnemers die niet belastingplichtig zijn, zoals sommige overheidsorganisaties of bepaalde stichtingen. De gemengde kosten zijn in dat geval gewoon bij u aftrekbaar en bij de afnemer slechts beperkt aftrekbaar. Omdat de afnemer niet belastingplichtig is, heeft dit bij hem verder geen nadelige gevolgen. Let op. De gemengde kosten moeten wel op de factuur worden gespecificeerd.
Werkkostenregeling
Vrije ruimte. Wellicht nog een andere manier om gemengde kosten voor 100% in aftrek te brengen, is via de werkkostenregeling. Via deze regeling zijn vergoedingen en verstrekkingen aan uw personeel belastingvrij. Blijft u binnen de vrije ruimte, dan betaalt uw BV ook geen belasting. Zaken die u onderbrengt in de werkkostenregeling, worden fiscaal aangemerkt als loonkosten en zijn daarom 100% aftrekbaar. Zo is een niet-zakelijk etentje belast, maar ook 100% aftrekbaar. Let op. Of dit ook zo is als u het niet-zakelijke etentje onderbrengt in de vrije ruimte, is nog onzeker. Onlangs heeft Hof Amsterdam (ECLI:NL:GHAMS:2021:651) beslist van niet. Vereist zou zijn dat 100% aftrek alleen mogelijk is als er belasting is betaald. De Hoge Raad moet hier nog uitspraak over doen, dus moeten we nog even op het definitieve oordeel wachten.
Wat kunt u hiermee?
Gemengde kosten zijn maar beperkt aftrekbaar, waardoor ze uw BV bijna 4 tot ruim 6,6% meer belasting kosten. Als u het slim aanpakt, kunt u deze beperking soms omzeilen. Bereken bij uw aangifte altijd het optimum voor uw BV en factureer gemengde kosten zo mogelijk door. Trek gemengde kosten in de werkkostenregeling voor 100% af als er belasting over is betaald. Is dit niet het geval, trek deze dan deels af en maak bezwaar totdat de Hoge Raad hierover heeft beslist.